Депульпація — вимушена стоматологічна процедура, коли лікар видаляє пульпу. Пульпою називається сполучна тканина, що заповнює природну порожнину зуба. У пульпі розташовані кровоносні судини та нерви. Після депульпації порушуються процеси «постачання корисних речовин», поступово тканини зуба стають більш крихкими — термін життя зуба без нерва значно скорочується, якщо не займатися ним.

КОЛИ НЕОБХІДНО ВИДАЛИТИ ЗУБНИЙ НЕРВ

Питання депульпації постає у таких випадках:

  • при лікуванні глибокого карієсу, коли пульпа зуба уже інфікована;
  • перед протезуванням у випадках, коли планується значне зіпсування твердих тканин через неправильне положення зуба;
  • при травмі зуба;
  • за наявності запалення навколо кореня.

Про необхідність депульпації лікар обов’язково повідомляє пацієнту та роз’яснює, для чого потрібна ця процедура і чи можна її запобігти.

ЗУБ БЕЗ НЕРВА – ЩО ВІН СОБОЮ ЯВЛЯЄ

Депульпований зуб дуже швидко стає крихким через порушення надходження до нього поживних речовин та мінералів. Скільки живе зуб без нерва переважно залежить від фаху лікаря, який виконав видалення нерва. У разі успішного лікування, навіть зуб без нерва здатний служити десятки років. Некоректне лікування підвищує шанси його руйнування через деякий час.

Мертвий зуб відрізняється від живого – у нього відсутня чутливість до гарячої та холодної їжі.

Причина тому та сама — відсутність кровообігу в пульпі і порушення обміну речовин.

ЧИ МОЖНА ЗБЕРІГТИ ЗУБ ПІСЛЯ ДЕПУЛЬПАЦІЇ

Сучасна стоматологія пропонує кілька варіантів збереження зуба після видалення нерва. Конкретний метод обирається з урахуванням клінічної ситуації.

ПЛОМБУВАННЯ

Це один із найпоширеніших і доступних способів збереження. Лікар повинен вичистити та ретельно запломбувати всі зубні канали, а також коректно відновити цілісність зуба.

ВСТАНОВЛЕННЯ КОРОНКИ

Сучасні протоколи вимагають планового ортопедичного відновлення коронкою або накладкою, що перекриє горбики зуба для правильної передачі жувального навантаження. Правильно встановлена коронка, захищає зубну порожнину від потрапляння в неї частинок їжі, інфекції та одночасно забезпечує нормальну жувальну функцію. Зуб без нерва під коронкою без особливих проблем живе багато років.

КЕРАМІЧНІ ВКЛАДКИ/НАКЛАДКИ

Один із методів стоматологічної реставрації, що застосовується після депульпації, передбачає використання керамічних вкладок. Цей метод підходить у тому випадку, якщо зберіглося понад третина структури зуба. Порівняно з пломбами, керамічні вкладки служать набагато довше — мінімум 10-15 років.

Важливо стежити за станом зуба без нерва – регулярні візити до стоматолога та використання під час огляду мікроскопа дозволять вчасно помітити навіть мікротріщини.

ЧИ МОЖНА продовжити «ЖИТТЯ» ДЕПУЛЬПОВАНОМУ ЗУБУ

Тривалість життя депульпованого зуба залежить як від якості робіт, які виконуються стоматологом, так і від дотримання пацієнтом певних рекомендацій. При належному догляді та адекватній «експлуатації» зуб без нерва прослужить довгі роки. Лікарі «Оптіми» рекомендують дотримуватися таких заходів:

  • зменшити споживання солодощів, газованих напоїв та інших «шкідливих» продуктів;
  • відмовитися від надмірно твердих продуктів – не гризти горіхи, сухарики тощо;
  • не піддавати зуби екстремальним перепадам температур – не запивайте гарячою кавою морозиво;
  • обирайте пасти з правильним вмістом абразивного компонента;
  • приймайте полівітаміни та харчові добавки з мінералами, особливо вітамін D3 після лабораторної діагностики його вмісту в крові;
  • збагатіть раціон продуктами з підвищеним вмістом кальцію, магнію, фосфору та фтору (щодо фтору – проконсультуйтеся з лікарем, та почитайте статтю на нашому сайті «Про вплив фтору на зуби»).

Дотримуючись зазначених рекомендацій лікарів-стоматологів клініки «Оптіма», ви продовжите термін служби зуба без нерва на роки!

Інші статті

10.04.2025

Вініри: просто про складне

Про вініри знають, напевно всі, але про нюанси, пов’язані з їх встановленням – ні. Щоб уявити для себе загальну картину і краще розібратися в питанні, ми склали ось таку невеличку підказку за принципом - просто про складне.

14.03.2025

Якість у стоматологічному лікуванні

Припустимо, що необхідно виконати ремонт у квартирі. Використовуючи однакові оздоблювальні матеріали, ви запрошуєте дві різні будівельні бригади: одну, знайдену за випадковим оголошенням, та іншу – команду з рекомендаціями, портфоліо та досвідом роботи на складних об'єктах. Чи буде якість виконаних робіт однаковою?

06.02.2025

Про стерильність в клініці Оптіма

Відвідування стоматолога в клініці «Оптіма» – це не лише про здоров’я зубів, а й про вашу впевненість у безпеці кожної процедури. Ми розуміємо, що багато пацієнтів хвилюються через ризик контакту з бактеріями чи вірусами. Саме тому ми суворо дотримуємося найвищих стандартів стерилізації, щоб гарантувати вашу безпеку.

03.12.2024

Чому важливо розповідати стоматологу про свої захворювання?

Доброго дня! Я головний хірург Оптіми Андрій Васильович Цехоцький хотів би акцентувати вашу увагу на тому, чому так важливо бути максимально відкритими під час візиту до стоматолога, розповідаючи про свої захворювання та загальний стан здоров’я.

01.11.2024

ТОЧНІСТЬ. Вініри і коронки

Дизайн вінірів – найважливіша штука

Колір, форма, прозорість, глибина, градієнт, рельєф кераміки – все це важливо. Але є те, без чого всього перераховане вище позбавлене сенсу. Розповімо про точність.

24.09.2024

До якого фахівця звертатися у різних ситуаціях?

Розгубилися, до якого фахівця звертатися, коли щось турбує? Таке трапляється майже в кожного. Ми підготували коротеньку та зрозумілу пам’ятку по типу стоматологічних захворювань та спеціалізацією лікарів-стоматологів.