Зуби мудрості, що прорізуються пізніше за інших, викликають масу дискомфортних і больових відчуттів. Саме ці «вісімки» фахівці найчастіше рекомендують видаляти. Чи насправді це необхідно і в яких випадках? Чи є болючим видалення зуба мудрості? Які можуть бути наслідки вилучення зуба? Відповідь на ці питання дають лікарі клініки Оптіма.

Навіщо потрібні зуби мудрості?

Зуби мудрості, вони ж треті моляри або просто вісімки – одна з найактуальніших тем у стоматології. «Чи потрібні зуби мудрості?», «Чи є в них користь, чи краще позбутися їх одразу?». Деякі люди пишаються наявністю всіх чотирьох вісімок, зберігають їх як символ мудрості, відмовляючись видаляти навіть за показаннями лікаря. Інші вважають їх рудиментом, зайвим органом і хочуть позбутися ще до появи проблем.

Яка користь від зубів мудрості?

Скелет сучасної людини зазнав багатьох змін за тисячоліття свого існування. Але від «вісімок» природа нас поки що не позбавила. Нашим предкам, їжа яких складалася з грубих, твердих найчастіше сирих продуктів, потрібні були всі 32 зуба для пережовування. Сьогодні раціон харчування кардинально змінився, але зуби мудрості, як і раніше, з нами. Нещодавні дослідження японських вчених дозволяють припустити, що м’яка частина зуба – пульпа, є потенційним джерелом стовбурових клітин, які у свою чергу використовуються у терапії десятків серйозних захворювань. Японські стоматологи пропонують заморожувати та зберігати видалені зуби мудрості про всяк випадок.

Ще кілька корисних фактів про зуби мудрості. Вони є своєрідним амортизатором для сусідніх зубів, правильно перерозподіляючи навантаження під час пережовування. Таким чином, решта жувальних зубів має додаткову опору і захищена від передчасного розхитування. Здорова вісімка може стати в нагоді для кріплення мостоподібного протезу при відсутності шостого чи сьомого зубів.

Коли їх видаляти не потрібно?

Виявляється, лише у половини населення Землі прорізуються всі чотири вісімки. У другої половини вони можуть залишитися у вигляді зачатків, а можуть навіть не закладатися в щелепи. Кожен із цих варіантів вважається нормою. Вчені пояснюють це тим, що за останні століття щелепа продовжує звужуватись, і місця на зайві зуби просто не вистачає.

Якщо ж зуби мудрості прорізалися самостійно, прийняли фізіологічне положення, не створюють для людини проблем, видаляти їх немає сенсу.

Потрібно пам’ятати, що зуби мудрості вимагають особливого догляду. Через віддалене розташування на їх емалі накопичується м’який наліт і залишки їжі більше, ніж на інших зубах. Щоб вісімка не стала джерелом захворювання, чистити зуби потрібно якісною щіткою із подовженими ворсинами на кінці. У деяких випадках стоматологи радять покрити здорові вісімки герметиком заздалегідь для профілактики інфекції.

Залишити, або видалити?

Ми згадали багато важливого та корисного про зуби мудрості, але питання залишається відкритим – видаляти чи залишити? Проблема сучасної вузької щелепи спричиняє порушення правильного прорізування зубів мудрості. Вісімки прорізуються віком від 15 до 30 років. У цьому віці зростання людини і щелепи, зокрема, сповільнюється або зовсім припиняється. Це означає, що новому зубу просто вже не залишилося вільного місця.

Саме тому половина щасливих володарів вісімок має проблему з некоректним положенням зуба, коли жувальна поверхня спрямована у бік язика або щоки. У такому разі зрозуміло, навіщо треба видаляти зуби мудрості. Адже м’які тканини зазнають постійної травматизації, що є причиною хронічного запалення.

Також існує проблема кишені зі слизової оболонки /перикоронарит/. У кишені накопичуються залишки їжі, мікроби та відбувається нагноєння ясен. Іноді зуб, що прорізується, намагається посунути попередній, тоді порушується прикус в цілому.

У більшості європейських країн та США питання «Потрібно видаляти чи лікувати зуб мудрості?» не є питанням. Там подібна операція вважається нормою, її включено до обов’язкового медичного страхування і проводиться планово, навіть для здорових вісімок.

У вітчизняній стоматологічній практиці таких протоколів немає. Видаленню підлягає лише проблемний зуб мудрості, лікування якого не принесе добрих результатів. У будь-якому випадку, правильне рішення, чи потрібно лікувати зуб мудрості або видалити, ви приймете разом зі своїм стоматологом.

Чи видаляти ретинований зуб?

Ретинованими називаються зуби, які не прорізалися. Іноді вони зовсім не завдають ніяких дискомфортних відчуттів, просто перебуваючи під яснами або кісткою. Однак такі зуби можуть спричинити серйозні ускладнення. Люди з «мудрими» зубами, що не прорізалися, починають відчувати больові відчуття у вухах, свербіж у яснах, у них може підвищуватися температура тіла та т.і. Ці ознаки вказують на розвиток запалень, які починаються в щелепно-лицьовій ділянці.

Тому при будь-яких больових та дискомфортних відчуттях важливо відразу записатися на прийом до стоматолога: фахівець вірно оцінить стан зубів і ухвалить рішення, залишати «вісімки» чи ні.

Чи є болючі відчуття при видаленні зуба мудрості?

З уколом анестезії видалення відбувається безболісно. Проте є нюанси. Наприклад, видалення верхньої «вісімки» проблемним не вважається, а ось з нижніми «вісімками» складніше, оскільки ці зуби часто є непрорізаними. Така операція може тривати півтори-дві години. У клініці Оптіма працюють досвідчені фахівці, тому всі болючі відчуття зведені до мінімуму.

Що робити після операції?

Отже, якщо вам все ж таки довелося видалити зуб мудрості, потрібно дотримуватися кількох простих правил для нормального відновлення ясен:

  • лікувальний тампон, який лікар залишив після операції, треба видалити хвилин через 20 не раніше;
  • перший прийом їжі можливий через 3 години після операції;
  • перші кілька днів їжа має бути кімнатної температури, напіврідкої або пюреподібної консистенції.

На місці віддаленого зуба повинен сформуватися кров’яний згусток. Його завдання – захищати рану від інфекції та кровотечі доки не пройде процес загоєння. Вам потрібно дуже лагідно доглядати порожнину рота, щоб згусток залишався на місці. Саме тому стоматологи не рекомендують полоскати ранку, їсти і пити гаряче, палити. Рот потрібно тримати у чистоті, попереджаючи потрапляння їжі та інфекції у лунку. Чистити зуби слід не менше двох разів на добу, уникаючи активних рухів щіткою.

Лікарі стоматологічної клініки Оптіма розкажуть, що потрібно робити саме у вашому випадку, після видалення зуба мудрості. Навіть якщо вам здається, що самопочуття у вас добре, все одно потрібно максимально точно дотримуватися рекомендацій лікаря.

У нормі болючий набряк після видалення зуба мудрості повинен поступово проходити за 3-4 дні. Якщо ж вам стає гірше: підвищується температура, біль стає сильнішою, рана кровоточить – потрібно негайно звернутися до свого фахівця.

Прості рекомендації після видалення:

  • Не можна гріти місце видалення, в перший день не варто приймати гарячий душ/ванну, паритися в сауні або лазні;
  • Не можна занадто старанно полоскати рот, вичищати чи вимивати кров’яний сгусток;
  • Від куріння варто відмовитись у день видалення, а ось від алкоголю на 2-3 дні. Якщо лікар прописав антибіотики, то вживання міцних напоїв протипоказано на час всього курсу лікування;
  • Заняття спортом та важкою фізичною працею краще відкласти на 1-2 дні;
  • З раціону потрібно виключити тверду і подразнювальну їжу (копчення, соління, прянощі), міцний чай, каву;
  • Не можна самостійно скасовувати призначене хірургом лікування

У стоматологічній клініці Оптіма визначать, чи потрібно перед видаленням зуба мудрості скоригувати схему терапії, можливо змінити дозування будь-яких препаратів. Наші лікарі гарантують уважний, індивідуальний підхід до кожного свого пацієнта.

Інші статті

01.11.2024

ТОЧНІСТЬ. Вініри і коронки

Дизайн вінірів – найважливіша штука

Колір, форма, прозорість, глибина, градієнт, рельєф кераміки – все це важливо. Але є те, без чого всього перераховане вище позбавлене сенсу. Розповімо про точність.

24.09.2024

До якого фахівця звертатися у різних ситуаціях?

Розгубилися, до якого фахівця звертатися, коли щось турбує? Таке трапляється майже в кожного. Ми підготували коротеньку та зрозумілу пам’ятку по типу стоматологічних захворювань та спеціалізацією лікарів-стоматологів.

26.07.2024

Хірургічний шаблон – що це?

Деякі, особливо допитливі пацієнти, почувши про хірургічний шаблон, який використовується при імплантації, просять пояснити, для чого він потрібен. Пояснює, що собою являє хірургічний шаблон і в яких випадках застосовується, головний хірург, імплантолог клініки Андрій Васильович Цехоцький.

07.05.2024

П’єзохірургія – атравматично, швидко, безболісно!

П’єзохірургія – це новітня технологія в галузі стоматології, яка робить хірургічне втручання максимально делікатним, без пошкоджень прилеглих кістки та ясен, точним та контрольованим.

22.04.2024

Передбачувана імплантація

Прогнозований результат, передбачувана імплантація – саме такі слова чекає від свого лікаря кожен пацієнт перед процедурою імплантації. У цій статті ми пояснимо, чому сьогодні імплантацію в клініці Оптіма можна цілком назвати передбачуваною.

21.04.2024

Зубна шпаргалка

Про рівні ризику виникнення стоматологічних проблем, що можуть призвести до втрати зубів. Така собі шпаргалка для саморозуміння від лікарів-стоматологів клініки Оптіма.